روستای آسور

روستای آسور
روستای آسور
روستای آسور
روستای آسور
روستای آسور

روستای آسور

نام این روستا به خاطر وجود دو مکان برجسته آن در منطقه دو بلوک گرفته شده است، یکی وجود دو امامزاده و دیگری وجود «درختان سور» در این روستا، نام «آقا سور» بر آن ذکر می کردند که در طول زمان به «آسور» تغییر پیدا کرد.
کاربر
کاربر ثبت کننده این گشتینه
فاطمه زهرا بابکی
بیشتر بشناسیم

بیشتر بشناسیم

آسور، روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروز کوه در استان تهران می باشد. مردم روستای آسور به زبان مازندرانی صحبت می کنند. با استناد به بعضی آثار مکشوف و نقل بزرگان روستا، که در طول تاریخ سینه به سینه انتقال داده شده است و همچنین با استناد به وضعیت طبیعی و جغرافیایی این منطقه، این روستا در قبل از اسلام هم وجود داشت و مکان اول آن در روبروی روستای فعلی و در دامنه رشته کوه قره داغ در منطقه « لارک- لزر » بود، که در حال حاضر قلعۀ مخروبه و استخر آن موجود است.  این روستا سپس به منطقه ای به نام سلیم خان که در دامنه کوه و در منطقه ای به نام «پی یمو» قرار دارد تغییر کرده، و بعد از آن به مکانی به نام «تلی جار» جابجا شده است، که کشاورزان این منطقه با شخم زدن زمینهای این منطقه صندوقچه، چراغ، کوزه ها و ابزارهای متعددی یافتند. سپس این روستا به «اَجار» نقل مکان نموده و از آنجا به روستای فعلی آسور جابجا گردید. در منطقۀ «اَجار» گورهای قدیمی کشف شد و یا موجود است که به نام «گبرنشین» معروف است. نام این روستا به خاطر وجود دو مکان برجسته آن در منطقه دو بلوک گرفته شده است، یکی وجود دو امامزاده و دیگری وجود «درختان سور» در این روستا، نام «آقا سور» بر آن ذکر می کردند که در طول زمان به «آسور» تغییر پیدا کرد. در این روستا دو امامزاده به نامهای سلطان ابراهیم رضا و امامزاده قائم در کنار مسجد جامع روستا و همچنین سید بزرگواری به نام سید علی کیاء، که بقعه آن (ساخت جدید) در قسمت زنانه مسجد ولیعصر(عج) روستا قرار دارد. در بالای محل، در 100 متری جنوب شرقی مسجد ولیعصر (عج) حمام متروکه ای قرار داردکه با توجه به زیر زمین بودن این بنا و سنگهای بزرگ به کار رفته و گودی کوره حمام، ساخت آن به زمان قبل از اسلام بر می گردد. که حدود 100 سال پیش کشف شد و مرمت شد و تا 50 سال پیش مردم از آن استفاده می کردند.
چجوری بریم

چجوری بریم

از مسیر تهران - فیروزکوه - لاسم چشمه، به جاده ارجمند می روید. رو به روی پمپ بنزین، 15 کیلومتر جلوتر روستای سله بن، 4 کیلومتر تا روستای وشتان بعد از 1 کیلومتر به دو راهی ارجمند (دوآب) میرسیم. سمت چپ، 8 کیلومتر تا روستای اندریه و بعد از آن 2 کیلومتر دیگر که بروید، به روستای آسور میرسید.
نقشه راه

نقشه راه

تهران/فيروزكوه - بخش ارجمند، دهستان دوبلوک، روستای آسور

آلبوم دهگشتی ها

اگـر گردشگر هستید و سفرهای تفریحی-توریستی بسیاری را می گذرانید ؛ اگـر مسافـر هستید و از اماکن و جاذبه های گردشگری دیدن می کنید
اگر در شهر یا روستای محل زندگی شما ، جاذبه ای بـکر وجود دارد که تماشای آن شما را به وجد می آورد ؛ می توانید از تمامیِ این اماکن و مناظر زیبا عکس بگیرید و این تصاویر را با نام خودتان در آلبوم ما به اشتراک بگذارید

کجا بمونیم ؟

فهرستی از اقامتگاه ها برای اقامت شما
تستی
تهران/شهريار
تستی
2 0 1 0
300,000,000 ریال
بوم گردی آرتین دماوند
تهران/دماوند
بوم گردی آرتین دماوند
4 0 1 0
1,900,000 ریال

برچسب ها

نظرات کاربران

فاطمه علیزاده

چه چهار فصل زیبایی، آدم دلش میخواد تمام چهار فصلو تو ی این روستا بگذرونه

به این گشتینه امتیاز دهید :
ثبت نظر شما :