چه خوراکی هایی واسه کوهنوردی بهتره ؟

برای اونایی که به دنبال تفریحات سالم و مفرح میگردن، کوهنوردی همیشه یکی از پرطرفدارترین ها بوده و هست. وَ صد البته این نکته که هنگام کوهنوردی و یا قبل و بعدش از چه مواد غذایی استفاده بشه ، خیلی اهمیت بسزایی داره.. .

چه خوراکی هایی واسه کوهنوردی بهتره ؟

برای اونایی که به دنبال تفریحات سالم و مفرح میگردن، کوهنوردی، همیشه یکی از پرطرفدارترین ها بوده و هست. ولی یه نکته ای که خیلی اهمیت داره، تغذیه در کوهنوردی هستش. یعنی شما از شروع تا پایان مسیر که رسیدن به قله ی کوهِ ، چه چیزهایی بخورید یا بنوشید که از همه لحاظ (مثلا ارزش غذایی، کم حجم بودن، قابلیت هضم و جذب سریع، راحتیِ نگهداری و استفاده در مسیر، و . . . ) برای یک کوهپیمایی یک روزه مناسب باشه. به این منظور ما چند توصیه برای شما عزیزان داریم که بصورت مختصر و مفید مطرح میکنیم.

خوراکی های پیشنهادی شبِ قبل از صعود:

حالا که دارید خودتونو برای این برنامه یک روزه کوهنوردی آماده می کنید، بهتره که برای شب ِقبل از صعود، از مواد غذایی کربوهیدرات دار مثل غلات سبوسدار، پوره سیب زمینی، حبوبات، و میوه هایی مثل سیب، موز، پرتغال و زردآلو استفاده کنید. درسته که انرژی مورد نیاز بدن در ابتدا از سوختن چربی بدست میاد ولی به مرور و با فشار بیشتری که در حین کوهنوردی به بدن وارد میشه، بدن شروع میکنه به استفاده کردن از کربوهیدرات ذخیره شده.

خوراکی های پیشنهادی صبحانه، ناهار، شام :

برای صبحانه پیشنهاد میکنیم از نان گندم یا نان سبوسدار، پنیر، گردو، خرما، عسل، کره، بیسکویت، شیرینی کشمشی، پوره سیب زمینی، تخم مرغ و همینطور از چای، قهوه یا آبمیوه بعنوان نوشیدنی استفاده کنید.


همچنین پوره سیب‌زمینی، عدسی، ساندویچ تخم مرغ و خیار شور، کنسرو لوبیا، سالاد مرغ میتونن انتخاب خوبی برای ناهار باشن.
اگه بعد از صعود ترجیح دادین زمان بیشتری رو اونجا بمونین و شام رو هم همونجا میل کنید، میتونین غذاهایی میل کنید که هم سبک باشن و هم مقوی. وعده غذایی مناسب برای ریكاوری باید تركیبی از كربوهیدرات و پروتئین باشه. چرا که كربوهیدرات و پروتئین به اتفاق میتونن منابع از دست رفته انرژی رو دوباره پُر کنن و بافتهای عظلانی رو که خسته و فرسوده شدن، ترمیم كنن. انواع سوپ‌ها، یا خوراك گوشت و لوبیا و نان سبوس دار، میتونن یک شام سبک، مفید، و مناسب بعد از یک صعود دلچسب باشن.
در طول مسیر کوهپیمایی هم میتونید انواع مغزها و آجیل و میوه های خشک رو نوش جان کنید. مثلا بادام، پسته، کشمش، انجیر، توت، زرد آلوی خشک.

نوشیدن آب فراموش نشه !
یک فرد بالغ و سالم، بطور معمول حدودِ دو لیتر آب در طی روز مصرف می‌کنه که مسلماً این میزان در کوهنوردی به مراتب بیشتره. از اوجایی که بدن ما در کوهنوردی بسیاری از آب و املاح معدنی خودشو از دست میده، بهتره که مقداری نمک، قند یا عصاره میوه به آب مصرفی اضافه کنیم.
آب در ارتفاعات بالا، غلظت خون رو کم میکنه و باعث دیرتر خسته شدن بدن میشه. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که سه ساعت قبل از شروع فعالیت حدود 500 میلی لیتر آب رو به صورت تدریجی مصرف کنید. معمولا ما زمانی احساس تشنگی می کنیم که بدن میزان آب زیادی رو از دست بده. بنابراین وقتی که کوهنوردی می کنید، منتظر حس تشنگی نشید و در فاصله‌های زمانیِ کم، چند جرعه آب بنوشید.