مشاغل روستایی ؛ هم سرگرمی هم درآمد

امروزه تجارت، تنها به شهرهای بزرگ محدود نمی‌شود ؛ بلکه در شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز کسب و کار و تجارت‌های موفق رونق گرفته است.

مشاغل روستایی ؛ هم سرگرمی هم درآمد

امروزه تجارت، تنها به شهرهای بزرگ محدود نمی‌شود ؛ بلکه در شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز کسب و کار و تجارت‌های موفق رونق گرفته است. امکانی بعضاً راحت تر نسبت به آنچه در شهرها میتوان به آن دست یافت. این روزها بسیاری از جوانان که ساکن روستا هستند، برای اجرای ایده‌های خلاقانه‌ی خود مسافتی طولانی را طی کرده و از محل زندگی خود دور می شوند تا برای پیشرفت و کسب درآمد ، همه چیز را از صفر در شهرهای بزرگ آغاز کنند. غافل از اینکه می‌توانند در همان روستا وَ با هزینه‌ی کمتر ایده‌های خود را به مرحله اجرا برسانند. تا هم خودشان به درآمد مطلوب دست پیدا کنن و هم زمینه ساز توسعه و تحول مثبتی در اقتصاد روستای خود باشند. صد البته که از این طریق می شود بستر را برای دیگر جوانان و ساکنین روستا فراهم نمود و مشوق آن ها شد تا آن ها نیز در همین راستا گام بردارند. در ادامه مختصراً به پیشنهاد و معرفی چند عنوان شغلی می پردازیم که قابلیت اجرایی شدن در روستاها را دارند:
1. تولید و پخش گیاهان دارویی
این روزها گیاهان دارویی خواهان بسیاری را دارد و حتی می توان گفت توجه به آن دو چندان شده است. و کجا بهتر از محیط طبیعی روستاها؟ که بهترین بستر برای تولید، تکثیر و پرورش گیاهان دارویی هستند.


2. اقامتگاه های بومگردی
امروزه خیلی از شهرنشینان، به دنبال موقعیتی هستند تا حتی برای چند روز هم که شده، از زندگی ماشینی فرار کنند وَ در هر فرصتی که میتوانند، به روستاها و محیط سنتی و صمیمی آن پناه ببرند. بنابراین اگر شما صاحب یک زمین و یا یک کلبه یا خانه ای سنتی در روستای خود هستید که بلااستفاده است، می توانید با خلاقیت خودتان کمی تغییرات در آن ایجاد کنید تا به مکان مناسبی تبدیل شود برای پذیرایی و میزبانی از میهمانانی از سرتاسر کشور که به روستای شما سفر میکنند. وَ به این ترتیب با اجاره دادن مکان مورد نظر خود سود خوبی را به دست خواهید آورید.


3. درست کردن ترشی
تولید ترشی از محصولات باغی، علاوه بر سود حاصل از فروش، یکی از راه های جلوگیری از هدر رفتن و ضایع شدن آن ها هم هست.


4. تولیدات و صنایع دستی
صنایع در روستاها می‌تواند زمینه‌های اشتغال و کسب درآمد باشند. بسیاری از روستاها درزمینه پوشاک، مسگری و بافندگی (که هرکدام دارای زیرشاخه‌های بسیاری ازجمله جاجیم‌بافی، حصیربافی، قالی‌بافی و… است) دارای قدمتی طولانی هستند.