روستای خماط ؛ از دیدنی های خوزستان

روستای خماط در ۳۰ کیلومتری شهر شوش و چند کیلومتری نخستین اثر ثبت جهانی ایران "زیگورات چُغازَنبیل‌" قرار دارد.

روستای خماط ؛ از دیدنی های خوزستان

استان خوزستان یکی از زیباترین استان‌ های ایران است که هم از منظر جاذبه های تاریخی و هم جاذبه ‌های طبیعی، می تواند از گزینه های مناسب برای سفر در تعطیلات باشد. خماط نام روستایی در خوزستان است که در اردیبهشت 92 به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شد. بیشتر ساکنان آن عرب زبان هستند و نیز نام خماط از کلمه‌ای عربی می‌آید که دهخدا آن را "بریان‌کننده گوشت" معنی کرده است! از ترجمه نام این روستا می‌توانید بفهمید که چه جای گرم و سوزانی است.!
روستای خماط در ۳۰ کیلومتری شهر شوش و در نزدیکی نخستین اثر جهانی کشورمان زیگورات چُغازَنبیل قرار دارد که قدیمی‌ترین و بزرگترین بنای خشتی و آجری جهان است وَ از زمان عیلامیان به یادگار مانده است. از طرفی دیگر روستای خماط در حاشیه پارک ملی دز یکی از میراث طبیعی و ارزشمند کشورمان که چشم انداز متنوعی از رود، تالاب و گونه های متنوع گیاهی و جانوری را در خود جای داده است.


مردم روستای خماط به زبان‌ عربی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. مهمترین محصولات روستا جو ، گندم ، کاهو ، و صیفی جات است که مهمترین درآمد اهالی روستا از طریق زراعت و دامداری و باغداری تامین می گردد.
سرزمین اسطوره ای «خماط» که مکان زایش فرهنگ و تمدن بوده، به غیر از میراث باستانی، پُر است از جاذبه های معنوی نظیر موسیقی محلی که به طور شگفت انگیزی در میان مردم خماط رایج است. بنابراین اگر ساکن جنوب کشور یا مسافر شوش هستید، دهکده قدیمی "خماط" را از دست ندهید.. .