نگاهی اجمالی به صنعت گردشگری ایران

صنعت گردشگری، یک فعالیت اقتصادی بزرگ، پربازده، و به عقیده بسیاری صنعت اول دنیا است.

نگاهی اجمالی به صنعت گردشگری ایران

صنعت گردشگری، یک فعالیت اقتصادی بزرگ، پربازده، و به عقیده بسیاری صنعت اول دنیا است. چرا که یکی از منابع عمده درآمدزایی و ایجاد اشتغال در جهان و نیز تاثیرگذار بر سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی در جهان می باشد.
بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه ‌های باستانی و تاریخی و رتبه‌ پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است. همچنین از امن‌ ترین کشورهای منطقه و جهان به لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است. بنابراین گردشگری در ایران از ظرفیت ‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.


توسعه گردشگری، حاوی اثرات مثبت و منفی متعددی است ؛ یعنی از جهاتی ایجاد مزیت می کند و می تواند از جنبه‌ای دیگر محدودیت به وجود آورد. مثلاً از جهت اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد برای ساکنان یک منطقه مفید واقع شود اما از سوی دیگر سبب آلوده ساختن محیط زیست و حتی از بین رفتن محیط طبیعی و سرمایه‌های ملی شود. بنابراین باید با مدیریت صحیح ، تامین زیرساخت‌های لازم، ارائه تسهیلات و خدمات گردشگری مناسب جذب توریست و هدف‌گذاری در بازارهای بالقوه خارجی، طوری عمل کنیم که بتوانیم به نتایج مفید و مثبت بیشتری دست یابیم. چرا که پُر واضح است توسعه گردشگری هم به عنوان یک پدیده فرهنگی، موجبات تبادل فرهنگی بین گردشگران و جامعه میزبان را فراهم نموده و هم از منظر اقتصادی با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، ارزآوری، ارتقای سطح زندگی مردم و مواردی از این دست، می تواند گامی بلند و رو به جلو در راستای شکوفایی و پیشرفتی عظیم در حوزه این صنعت بزرگ جهانی باشد.