محبوبترین سوغات های ایرونی برای خارجیا 

سوغاتی هایی که شاید به مرور زمان برای خودمان عادی شده باشد ، اما ذوق و شعف گردشگران خارجی هنگام مواجهه و خریداری این محصولات، بسیار جالب است

محبوبترین سوغات های ایرونی برای خارجیا 

اگر تا به حال در یکی از بازارهای قدیمی و تاریخی ایران قدم زده باشید، حتما با انواع سوغاتی های خاص و منحصر به فردی که در آن منطقه وجود دارد ، رو به رو شده اید. سوغاتی هایی که شاید به مرور زمان برای خودمان عادی شده باشد ، اما ذوق و شعف گردشگران خارجی هنگام مواجهه و خریداری این محصولات، بسیار جالب است. به ندرت کشوری در جهان وجود دارد که این چنین دارای تنوع فرهنگی باشد و هر قوم و اقلیم آن نیز از حیث محصولات و سوغاتی ها، متنوع و جذاب باشد. سوغاتی هایی از انواع گوناگون خوراکی، هنرها و صنایع دستی، لباس های محلی و . . .
همراه دهگشت باشید با معرفی چند نمونه از مهمترین سوغاتی های ایران:
صنایع دستی و پارچه های دست باف
مثلا پارچه های قلمکاری شده اصفهان، ترمه یزد، پارچه های پته دوزی شده کرمان، جاجیم بافی مازندران. این پارچه های دست باف و رنگارنگ، از معروف ترین سوغاتی های ایران در بین گردشگران خارجی هستند. همچنین از هنرهای اصیل و قدیمی ایران، خاتم کاری می باشد. در این هنر، سطح اشیای گوناگون با مثلث های کوچکی آراسته می شود. این مثلث ها طرح های گوناگونی دارند و همواره به صورت اشکال منظم هندسی طراحی می گردند. هنرمندان اصفهانی از پیشروان حرفه ی خاتم کاری هستند و در بازار اصفهان انواع مختلفی از آن را در شکل های گوناگون وجود دارد.

آجیل و شیرینی
شیرینی ها و آجیل های ایران، جزو پرطرفدارترین سوغات ها در بین گردشگران خارجی است. بطوریکه به جرات میتوان گفت هیچ گردشگرِ شکمویی در دنیا وجود ندارد که بعد از خوردن و چشیدن طعم سوهان قم، گز اصفهان، کلوچه لاهیجان، نان برنجی کرمانشاه، پسته دامغان، و نقل ارومیه، ترغیب نشود که از این خوراکی های خوشمزه برای خانواده و عزیزانش سوغاتی ببرد.

هر شهری در ایران، بنا به شرایط فرهنگی و اقلیمی و جغرافیایی، سوغاتی های مختص به خودش را دارد. سعی کردیم در این مجله بخشی از مشهورترین ره آوردهای سرزمین مان را به شما معرفی کنیم. امیدواریم مورد توجه تان قرار گرفته باشد