جشنواره هَه نار

در این مراسم که با نام جشن هَه نار شناخته می شود، بعد از شناخت انار و خواصش، باغداران و مردم روستا محصول خود را برای فروش به نمایش می گذارند

جشنواره هَه نار

اواسط فصل پاییز زمان برداشت انار در روستای زردویی است. زردویی، روستایی از توابع بخش باینگان شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است که یکی از روستاهای هدف گردشگری استان می باشد. بیشتر اهالی این روستا از طریق فروش انار و محصولات مرتبط مانند رب انار، آب انار، و... امرار معاش میکنند. گفتنی است انار شهرستان پاوه به دلیل کیفیت و میزان بالای تولید، علاوه بر تأمین بازار مصرفی کرمانشاه، به سایر نقاط ایران و همچنین به کشور عراق نیز صادر می‌شود.


و اما جشن هَه نار (یا همان جشن انار). . . طبق رسم سالانه مراسم شکرگزاری برداشت انار در زردویی با حضور اهالی روستا و گردشگران، هر ساله در اواسط پاییز و پس از اتمام چیدن محصول، برگزار می گردد. هدف از برگزاری این جشنواره، گسترش فرهنگ مصرف و آشنایی با خواص درمانی انار است.

در این مراسم که با نام جشن هَه نار شناخته می شود، بعد از شناخت انار و خواصش، باغداران و مردم روستا محصول خود را برای فروش به نمایش می گذارند. و در انتها نیز از کشاورزان برتر تقدیر می شود.
جشنواره انار علاوه بر روستای زردویی، در نقاط دیگری از کشورمان نیز برگزار می شود. از جمله: اورامان کردستان، بهشهر مازندران، همچنین در بعضی از روستاهای قزوین، گلستان وگیلان.