چند دقیقه درباره طبیعت گردی

یک طبیعتگرد، هیچ گاه طبیعت را محل لذت های خود نمیکند ؛ بلکه از طبیعت لذت میبرد و شعار او همواره این است " من لذت هایم را به طبیعت نمیبرم، بلکه از طبیعت لذت میبرم" . . .

چند دقیقه درباره طبیعت گردی

گردشگری یکی از شاخص های سنجیدن پیشرفت و رفاه اجتماعی یک جامعه است و بر اساس تعریف سازمان WTO (سازمان تجارت جهانی) ، جامعه ای که اهل سفر است، از راحتیِ ذهنی و نیز از رفاه نسبی بیشتری، نسبت به سایر جوامع برخوردار است. در این بین، طبیعت گردی چون مستقیما با اصل انسان در ارتباط است و منابع انرژی بیشتر در آن جریان دارد، همچنین با توجه به این نکته ی بسیار مهم که ارتباط انسان با طبیعت یک نیاز است، بیشترین سهم را در تبادل انرژی با گردشگر دارد. به همین دلیل است که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا، گردشگری در طبیعت از اقبال بیشتری نسبت به دیگر شاخه های گردشگری برخوردار است. بخصوص در این دوران ماشینی که معمولاً دغدغه هایی که انسان را با خود درگیر میکند، فرصت لذت بردن از جذابیت های طبیعی را از آدم ها می گیرد. جذابیت هایی مثل شنیدن صدای آب و لمس این حس آرامش به هنگام عبور از کنار یک رودخانه ، بوئیدن عطر گلها و گیاهان ، یک شب خوابیدن در چادر و یک روز کامل در هوای آزاد زندگی کردن، یا حتی خیلی ساده تر... ذوق زدگی بخاطر دیدن لانه ی یک پرنده.


 طبیعتگرد، معمولاً حرفه ای تر از گردشگر عادی مقصد گردشگری خود را انتخاب میکند. برای مثال برای یک طبیعت گرد، اقامت در هتل چند ستاره با صبحانه و غذاهای لاکچری یا سفر با هواپیماهای FIRST CLASS جذابیت چندانی ندارد. بنابراین می توان گفت طبیعت گردی، یک گردشگریِ خاص با شرایط خاص و نیازمند آدم های خاص است که در سفر خود پیوسته بدنبال ناشناخته ها میگردند.
نکته ی دیگری که در طبیعت گردی بسیار حائز اهمیت است و لازم میدانیم به آن اشاره کنیم، مسئله ی منتفع کردن جوامع محلی می باشد. بدان معنا که مثلاً به جای خرید کردن در مبدأ، بهتر است بیشتر چیزهایی را که موردنیازمان است از مردم همان منطقه ای که برای طبیعتگردی انتخاب کرده ایم، تهیه کنیم تا از این طریق نفعی به آنها نیز برسانیم. که این کار ما درواقع قدمی است در جهت کمک به  توسعه زیرساخت های بومی گردشگری در منطقه. (البته با رعایت اصول زیست محیطی)
و در آخر همگی به خاطر میسپاریم که یک طبیعتگرد، هیچ گاه طبیعت را محل لذت های خود نمیکند ؛ بلکه از طبیعت لذت میبرد و شعار او همواره این است " من لذت هایم را به طبیعت نمیبرم، بلکه از طبیعت لذت میبرم" . . .