باغ ارم شیراز
فارس/شيراز
باغ ارم شیراز یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه ‌شناسی می‌شود.
بند دره بیرجند
خراسان جنوبي/بيرجند
بند دره به دستور شخصی به نام شوکت الملک در سال ۱۲۹۴ هجری قمری ساخته شده و یکی از بزرگترین و تاریخی ترین بندهای کوهستانی شهر بیرجند محسوب می شود
زیارتگاه پارس بانو
يزد/اردكان
یزدگرد، دو پسر به نام‌های هرمزان و اردشیر و پنج دختر به نام‌های شهربانو، پارس بانو، مهربانو، نیک بانو و نازبانو داشت. نام همسرش کتایون بود و خدمه‌ای به نام مروارید داشت. یزدگرد پس از شکست از مسلمانان به خراسان گریخت و در آنجا به دست آسیابانی کشته شد. با شایع شدن خبر مرگ یزدگرد، خانواده وی در یزد با یکدیگر وداع نموده و هر یک به سمتی از اطراف یزد متواری گردیدند. هرمزان و شهربانو، پسر و دختر بزرگ یزدگرد در حین فرار دستگیر و به عربستان به غلامی و کنیزی برده می‌شوند. ارس بانو و مهربانو به سمت شمال غربی یزد متواری شدند. این دو در حدود ارجنان از هم وداع نموده، مهربانو به سمت عقدا گریزان می‌شود که بر اثر بی‌غذایی و رنج راه در عقدا فوت می‌کند. وی را در گوشه باغی در عقدا دفن می‌کنند که اکنون به مزرعه مهر معروف است و مردم آن سامان آن را محل مهربانو می‌نامند و برای وی شمع روشن می‌کنند. پارس بانو در سمت غربی عقدا به زرجوع رسیده در کوهی غایب می‌شود. شکاف سنگیِ زیارتگاه را محل غایب شدن پارس بانو می‌دانند. درگذشته لباس مقنعه مانندی در شکاف سنگ ظاهر بوده که آن را برای تبرک کنده و حفظ نموده‌اند. در باورهای مردم، این نیایشگاه جایگاه جان باختن و ناپدید گشتن شهبانوی پارس (دختر یزدگرد ساسانی) بنام «خاتون بانو» بوده است و شهبانو در خواب نابینایی نمایان شده و پس از شفای چشمان وی از او می‌خواهد تا بنای نیایشگاه را بنیان نهد.
مسجد جامع تویسرکان
همدان/تويسركان
نقشه دقیق مسجد جامع تویسرکان با توجه به زاویه معابر اطراف و طراحی شبستان ها از ویژگی منحصر به فرد این مسجد است. بر طبق کتیبه مناره، این مسجد در سال 1271 هجری قمری به وسیله میرزا همایون امامی، امام جمعه تویسرکان مرمت و بازسازی می شود. آرامگاه وى نیز در مقابل درب غربى مسجد قرار دارد.
روستای تمین
سيستان وبلوچستان/ميرجاوه
در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه منطقه ای بسیار زیبا و شگفت انگیز به نام روستای تمین خودنمایی می کند که در قسمت شمالی قله تفتان قرار دارد.